Thursday 30 June 2011

Zamkowymi szlakami cd.

      Urquhart Castle to romantyczna ruina położona na zachodnim wybrzeżu jednego z najbardziej tajemniczych jezior Szkocji.  Najsłynniejszy potwór tej krainy - Nessi - zamieszkuje grotę pod zamkiem. Legenda ta, piękne widoki i urok samej ruiny przyciągają od wielu lat rzesze turystów.

Ruiny to najpopularniejszy punkt widokowy na wody Loch Ness. Jest to także ulubione miejsce do wypatrywania potwora. O Nessi pisałam już. Warto jednak przyjrzeć się bliżej zamkowi, który był niegdyś jedną z najpotężniejszych budowli Szkocji.
Jego historia zamku rozpoczyna się w 1230 roku, kiedy Aleksander II tłumi rewolucję w Moray i postanawia zbudować nad Loch Ness twierdzę obronną. Jeszcze przed końcem XIII wieku zamek dostaje się w ręce Anglików, by jednak w kilka lat później – w 1303 roku powrócić do Szkotów i pozwolić Robertowi Bruce’owi na przygotowywanie się tutaj na nadejście wojsk Edwarda II.  Od 1390 roku budowla narażona jest na nieustanne ataki klanu Macdonaldów z zachodnich wysp, którzy mają nadzieję na zdobycie szkockiej korony. Przez następne 150 lat, będąc przedmiotem klanowych rozgrywek o władzę, zamek przechodzi z rąk do rąk. Pomimo podejmowanych często prób reperacji konstrukcji, twierdza popada stopniowo w ruinę. Nie odgrywa już nawet większej roli w czasie wojny domowej w latach 40-stych XVII wieku. Ostatnim ważnym epizodem, w jakim przychodzi zamkowi brać udział, jest rewolucja jakobińska - w trakcie jej trwania budowla gości w swoich progach mały garnizon protestancki, który opuszczając zamek, wysadza go w powietrze, by uniemożliwić tym samym przejęcie go przez wroga.
Jedyne co do dziś zachowało się z zamku, to dwie oddzielne części konstrukcji na przeciwległych występach skalnych. Znajdująca się na południowej stronie najwyższa część ruiny, to wyższy dziedziniec, z którego roztaczają się wspaniałe widoki. Po przeciwnej stronie znajduje się zamkowa wieża – niegdyś pięciokondygnacyjna. Pośrodku znajduje się stróżówka, a od strony jeziora brama, która w trudnych czasach umożliwiała dowożenie zapasów statkami.

W pobliżu zamku znajduje się Visitor Centre z parkingiem, sklepem, kawiarnią, wystawami i imponującym modelem oryginalnej bryły zamku.







Życzę wszystkim wspaniałych wakacji, dużo słońca i odpoczynku:))) Ja wyruszam w drogę, pojawię się w sierpniu:)))

Friday 24 June 2011

Zamki Szkocji - Drum Castle

          Drum Castle to jeden z najstarszych i najpiękniejszych zamków w północno – wschodniej Szkocji.  Wzniesiony został u brzegu rzeki Dee, zaledwie 10 mil od centrum Aberdeen i przez 24 pokolenia (ponad 6,5 wieku) pozostawał siedzibą rodziny Irvine. W 1975 ostatni Lord Drum, Henry Quentin Forbes, przekazał posiadłość pod opiekę  National Trust for Scotland.
Wewnątrz zamku znajdują się  pokaźne zbiory biblioteczne.  Wrażenie robią piękne gregoriańskie meble, kolekcja obrazów i sklepione sufity. Na terenie części budynku zajmowanej dawniej przez służbę mieści się kawiarenka i sklepik z pamiątkami.


Widok z wieży



Szczególne wrażenie robi historyczny ogród różany znajdujący się w odgrodzonej części posiadłości. Ogród ten podzielony został na cztery części, z których każda zaprojektowana została zgodnie ze smakiem każdego z ostatnich 4 wieków. Także róże znajdujące się w każdej z tych kwater odpowiadają okazom hodowanym w danym wieku. Łącznie w ogrodach Drum znajduje się 400 różnych odmian tych kwiatów.












Trzy liście dębu - herb rodzinny właścicieli zamku.


Inną atrakcją jest pięknie zaaranżowany staw z roślinami wodnymi, trawami ozdobnymi i lnem nowozelandzkim. Na wielbicieli spacerów na terenie tej rozległej posiadłości czekają trzy szlaki piesze




Monday 20 June 2011

Patron Szkocji - St. Andrews

 Głównym (i jedynym) motywem niebiesko-białej flagi Szkocji jest krzyż św. Andrzeja. To nawiązanie do czasów, kiedy Szkocja była krajem głównie katolickim - św. Andrzej stał się wtedy patronem Szkocji. Relikwie męczennika sprowadził tu w IV wieku grecki mnich - św. Regulus. Miasteczko, w którym spoczęły, nazwano St. Andrews, a przybywające tłumy pielgrzymów sprawiły, że stało się ono kościelną stolicą kraju. W wyniku reformacji relikwie przepadły, a z XII-wiecznej katedry i zamku biskupiego pozostały ruiny. Dziś sławę St. Andrews przynosi głównie najstarszy w Szkocji uniwersytet oraz Old Course - jedno z najsłynniejszych pól golfowych świata (aby na nim pograć, rezerwacje warto robić z rocznym wyprzedzeniem). W St. Andrews grano w golfa już w XV wieku, tak więc uważa się je za kolebkę tego sportu, o czym przypomina miejscowe muzeum.


Jedno z najsłynniejszych pól golfowych.

Żeby zagrać, trzeba się odpowiednio ubrać:))



Budynki uniwersyteckie


Ruiny katedry w St Andrews 


Flaga Szkocji