Tuesday 22 November 2011

Parady, koncerty....

Święta w Szkocji zapowiadają się bardzo atrakcyjnie. Władze poszczególnych miast oferują swoim mieszkańcom wiele wydarzeń, które z pewnością będą okazją do poczucia świątecznego klimatu.
 Już od 20 listopada będzie można uczestniczyć w wieczorach filmowych, koncertach kolęd, obchodach dni patrona Szkocji. 
'Shop, Stay and Play in Aberdeen this Winter' to  hasło towarzyszyć będzie mieszkańcom Aberdeen podczas tegorocznego Festiwalu Zimowego. Obejmuje on również okres świąteczny proponując wiele atrakcji. Kolorowe iluminacje, ogromna choinka i parada Świętego Mikołaja wraz z jego świtą, to tylko nieliczne propozycje. 20 listopada  burmistrz miasta podczas specjalnej parady włączył świąteczną iluminację.
27 listopada ustawione zostanie drzewko bożonarodzeniowe, które tego dnia rozbłyśnie tysiącem lampek.
A 4 grudnia Święty Mikołaj wraz ze swoim zaprzęgiem pojawi się w południe w mieście. Przejedzie ulicami, spotka się z dziećmi.
Pozdrawiam wszystkich z Aberdeen:)


Tu jedzie burmistrz:)










          I jeszcze filmik na yutube znalazłam:


Saturday 5 November 2011

Noc 5 listopada..


Święto Guy'a Fawkes'a /Bonfire Night/  przypadające na 5-tego listopada to wyjątkowe i prawdziwie brytyjskie święto. Polakom mieszkającym na wyspach przypomina to noc Sylwestrową  z powodu ogromnej liczby sztucznych ogni odbywających się na terenie całego kraju. Listopadowa tradycja hucznych fajerwerków  powiązana jest z dramatycznym wydarzeniem  z 5 listopada 1605 roku. Tego dnia, grupa rzymskich katolików próbowała wysadzić w powietrze gmach Parlamentu ze znajdującym sie w środku królem Jakubem I, królową, ich synem, posłami oraz ministrami rządu. Przywódcą grupy był niejaki Guy Fawkes. Był to bunt przeciw prześladowaniom katolików i jednocześnie zamach stanu. Ludzie Fawkes'a  spodziewali sie objąć władzę w Anglii poprzez obalenie siłą rządu i usuniecie pierwszego monarchy z dynastii Stuartów. 
Spiskowcy wynajęli w tym celu piwnice w gmachu Parlamentu, w której Fawkes, na kilka dni przed
posiedzeniem Parlamentu osobiście ukrył 20 beczek prochu. Spisek został wykryty, gdyż jeden ze spiskowców ostrzegł krewnego, aby pozostał tej nocy w domu. Ten z kolei ostrzegł rząd, w następstwie czego przeszukano piwnice, znaleziono i aresztowano Guya Fawkes'a. Wszystkich pozostałych konspiratorów również aresztowano oraz, wraz z ich przywódcą, osadzono i skazano na śmierć. 
 
W nocy owego 5 listopada 1605 roku, kiedy to „spisek prochowy' sie nie powiódł, mieszkańcy Londynu rozpalili ogniska żeby uczcić ocalenie króla. 
Rocznica tego tragicznego wydarzenia sprzed ponad  400 lat stała się świetną okazją do hucznego świętowania i dobrej zabawy. Zwyczaj odpalania nocnych fajerwerków jest praktykowany również poza granicami Zjednoczonego Królestwa, rozświetlone niebo od wybuchów sztucznych ogni  można także oglądać w Australii, Kanadzie, RPA, czy na Karaibach.