Sunday 29 April 2012

Wiosna w mieście.

Spacerując po mieście, można się zachwycić  oznakami wiosny:)))







Saturday 21 April 2012

Zdjęcia z moich stron

Wróciłam z podróży... z Krainy Wygasłych Wulkanów.


Wilcza Góra i po lewej w oddali Grodziec


Śląska Fudżijama - Ostrzyca




Leszczyna - tu co roku odbywają się Dymarki Kaczawskie


Ostrzyca raz jeszcze



A tu już wracamy.. zachód słońca na autostradzie

I wschód nad Kanałem La Manche

Słoneczko pięknie wschodzi...

Port w Calais (Francja)


Odpływamy..


Dokładniej o "mojej" krainie piszę w Zakątkach Dolnego Śląska: http://nagietek-naszlaku.blogspot.co.uk/ zapraszam:)))

Sunday 1 April 2012

Święta po brytyjsku.. (cz. II)

Wielkanoc w Wielkiej Brytanii ma swój początek jeszcze przed nastaniem chrześcijaństwa. Nazwa wzięła się od anglo – saskiej bogini wiosny – Eostre.  Dawniej obchodzenie Świąt Wielkiej Nocy w krajach celtyckich, do których należała Szkocja wiązało się z obrządkiem pożegnania zimy i przywitania wiosny. 
Wielki Czwartek czyli Maundy Thursday lub Holy Thursday jest szczególnym dniem nie tylko ze względu na wydźwięk religijny. W XVII wieku monarcha Wielkiej Brytanii obmywał nogi pewnej grupie ubogich, naśladując w ten sposób Jezusa. 
Do tradycji, która przetrwała do dnia dzisiejszego jest rozdawanie emerytom 'Maundy Money'. Wybrańcy dostają czerwone i białe portmonetki zawierające monety. Są to pensy, które wybija się  specjalnie na tę okazję. Kwota (niestety - w pensach) równa jest wiekowi monarchy. W tym roku, na pamiątkę 86 urodzin królowej Elżbiety II - 86 mężczyzn i 86 kobiet dostanie po 86 pensów.
Wielkanoc wypada w niedziele pomiędzy 22 marca i 25 kwietnia. Wielki Piątek (Good Friday) jest dniem, w którym ustanowiono Bank Holiday (dzień ustawowo wolny od pracy). Wielka Sobota to czas wielu ulicznych festiwali. W Szkocji jak i całej Wielkiej Brytanii nie ma tradycji święcenia potraw. Zwyczaj ten pochodzi od święta paschy żydowskiej i jest kultywowany głównie w Polsce, Czechach, Niemczech i na Słowacji.
W dzisiejszych czasach święta Wielkanocne w Szkocji i całej Wielkiej Brytanii mają bardzo komercyjny charakter. W sklepach roi się od wyprzedaży. A głównym symbolem świąt jest niemający nic wspólnego z chrześcijaństwem: zajączek wielkanocny (Easter Bunny) będący raczej symboliką odradzającej się przyrody i płodności. Dla dzieci "Easter Bunny" to zwiastun prezentów. Najczęściej są to drobne podarki w postaci słodyczy.  Dawniej jajka były kolorowo dekorowane farbami podobnie jak polskie pisanki. Obecnie tradycja ta nie przetrwała czasu i Brytyjczycy najchętniej zaopatrują się w czekoladowe jajka wielkanocne.
Do czekoladowych jajek wkłada się słodycze i obdarowuje nimi domowników w niedzielny poranek. Dzieci mają sporo radości, bo rodzice (czy też może Easter Bunny) ukrywają jajka w ogrodzie albo w domu i maluchy spędzają pół dnia na poszukiwaniach, a drugą połowę na objadaniu się słodkościami. Jest to najbardziej kultywowaną tradycją Wielkanocną na Wyspach:)

Brytyjczycy w Niedzielę Wielkanocną spotykają się z rodziną i przyjaciółmi, po śniadaniu wybierają się do kościoła lub w przypadku, gdy świeci słońce na spacer. Ciekawym zwyczajem w niektórych częściach Wielkiej Brytanii są zawody w turlaniu pomalowanych jajek z górki. Zwyczaj ten imituje ruch słońca. Tradycja ta ma również chrześcijańskie odniesienie. Turlanie jajka ma symbolizować odkrywanie kamienia do groty, w której spoczywało ciało ukrzyżowanego wcześniej Jezusa.

Jeżeli chodzi o jadłospis w czasie Świąt Wielkiej Nocy to na lunch lub obiad jada się baraninę lub pieczonego indyka. Podobnie jak w Polsce przysmakiem królującym na stole są jajka. Tradycyjne jajka "po szkocku" (scottish eggs) to danie z dodatkiem mięsa mielonego i cebuli panierowane w mące i bułce tartej. 
Bardzo popularne są Hot Cross Buns - bułki przyprawione cynamonem, gałką muszkatołową i rodzynkami, ozdobione lukrowym krzyżem. Hot Cross Buns znane są od czasów pogańskich. Stanowiły niegdyś dar dla bogini wiosny. Kościół długo walczył z "przysmakiem" Anglików. Jednak z czasem zadecydowano o jego chrystianizacji. Bułeczki te można kupić tylko w czasie postu – aż do świąt.



Hot cross buns


Królowa wręcza białe i czerwone portmonetki:))



Wesołych, pełnych nadziei i wiary Świąt Wielkiej Nocy, spędzonych wśród srebrnych bazi i kochającej rodziny, przy wspólnym stole. Smacznego święconego jajka oraz mokrego poniedziałku...