Monday, 20 June 2011

Patron Szkocji - St. Andrews

 Głównym (i jedynym) motywem niebiesko-białej flagi Szkocji jest krzyż św. Andrzeja. To nawiązanie do czasów, kiedy Szkocja była krajem głównie katolickim - św. Andrzej stał się wtedy patronem Szkocji. Relikwie męczennika sprowadził tu w IV wieku grecki mnich - św. Regulus. Miasteczko, w którym spoczęły, nazwano St. Andrews, a przybywające tłumy pielgrzymów sprawiły, że stało się ono kościelną stolicą kraju. W wyniku reformacji relikwie przepadły, a z XII-wiecznej katedry i zamku biskupiego pozostały ruiny. Dziś sławę St. Andrews przynosi głównie najstarszy w Szkocji uniwersytet oraz Old Course - jedno z najsłynniejszych pól golfowych świata (aby na nim pograć, rezerwacje warto robić z rocznym wyprzedzeniem). W St. Andrews grano w golfa już w XV wieku, tak więc uważa się je za kolebkę tego sportu, o czym przypomina miejscowe muzeum.


Jedno z najsłynniejszych pól golfowych.

Żeby zagrać, trzeba się odpowiednio ubrać:))Budynki uniwersyteckie


Ruiny katedry w St Andrews 


Flaga Szkocji                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                        8 comments:

 1. Jak zawsze cudowna relacja i piękne fotki.
  W golfa nigdy nie grałam...może to i dobrze bo wydaje mi się że to musi być piekielnie drogi sport.
  Pozdrawiam Cieplutko :)

  PS. Podoba mi się nowy blog :)

  ReplyDelete
 2. Nic dodać nic ująć !ładne fotki i ciekawie opracowany temat - na drugim twoim blogu już byłem !
  Są sporty dla elit /wybranych/ to kosztuje i ich na to stać.
  Pozdrawiam

  ReplyDelete
 3. Witam i bardzo dziękuję za komentarze!
  Zaglądając na Twój blog, zawsze można się czegoś ciekawego dowiedzieć, a tym samym nauczyć :) Gra w golfa, to sport, który zawsze mi się kojarzy z bogactwem i wysoko postawionymi ludźmi :)

  Z komentarzami na WP mam ten sam problem, dlatego też, za każdym razem muszę się wylogować i w miejscu nicku wpisuję nowy adres z blogspota.... inaczej się nie da.
  Pozdrawiam serdecznie

  ReplyDelete
 4. Wspaniałe obrazy, soczyste opisy wiodą mnie nieznanymi dotąd ścieżkami ... dziękuję za Paryż i szkockie klimaty. Prawda, jak miło Tu i Teraz być!
  Z moren kaszubskich i nadbałtyckich plaż macham dziś łapką witając lato. :-)))
  wanda56

  ReplyDelete
 5. to gra nie dla szaraczków, pozdrawiam milutko

  ReplyDelete
 6. Ruiny katedry niesamowite!

  ReplyDelete
 7. Mam słabość do starych budowli, a ruiny pobudzają moja wyobraźnię.

  Pozdrawiam słonecznie

  ReplyDelete
 8. Piękne widoki...,a flagi szkockie widoczne są dosłownie wszędzie!Widać jacy Szkoci są dumni ze swej narodowości!Pozdrawiam Jolka:)

  ReplyDelete