Sunday, 8 January 2012

Ciekawostki Northumberlandu:)

   Północny-wschód Anglii  - Northumberland i miasto mostów.
 Newcastle upon Tyne jest miastem, którego wizytówką są wspaniałe mosty. Najbardziej rozpoznawalnym jest Tyne Bridge, który był pierwowzorem Mostu Portowego w Sydney. Warto wspomnieć o Swing Bridge, stojącym na linii oryginalnego rzymskiego mostu, czy High Level Bridge. Najpiękniejszy jest Most Tysiąclecia – Gateshead Millenium Bridge. Jest to w zasadzie kładka dla pieszych i rowerzystów, ale kładka niezwykła, bo w kształcie łuku i zwodzona, aby umożliwić statkom morskim wpływanie w głąb rzeki. Zbudowana jest z dwóch łuków, które w trakcie zwodzenia zmieniają swój kąt względem rzeki o 45 stopni. Budowlę wzniesiono w latach 2000–2001, a uroczystość otwarcia zaszczyciła sama królowa Elżbieta II. Most jest jednym z symboli miasta i regionu.
Jeszcze większe wrażenie na przejeżdżających przez okolicę (na przykład w drodze z Londynu do Edynburga - budowlę widać z autostrady) wywiera monumentalna sylwetka Anioła Północy (The Angel of the North).  Anioł Północy ma sylwetkę mężczyzny - rzeźbiarz Anthony Gormley nadał mu swoje własne kształty.
Anioł w powitalnym i opiekuńczym geście rozpościera swoje stalowe skrzydła o rozpiętości 54 m.  Ich wielkość uzmysławia dopiero porównanie ze skrzydłami samolotów: skrzydła Anioła Północy mają rozpiętość skrzydeł Jumbo Jeta. Dwadzieścia metrów wysokości, dwieście ton odpornej na warunki atmosferyczne stali. I niezwykły kolor – doskonale widoczny o każdej porze roku – ceglasto-rudy - dzięki domieszce miedzi.
Konstrukcja rzeźby została ukończona zaledwie 11 lat temu.  Nawet najlepsze zdjęcia nie oddadzą emocji jakie wywołuje the Angel of the North. "Jego potęga i opiekuńczość zarazem dodają sił załamanym, zarozumiałym natomiast uświadamiają ich małość. Kim bowiem jest człowiek, który sięga zaledwie do kostek Anioła?"


Misto nocą

Coś dla dzieci - świateczna wystawa (co roku inna), figurki ruszają się i do tego jest muzyka:)
Widok na mosty: Millenium, Swing i Tyne

Po lewej charakterystyczny obiekt - The Sage (Centrum Edukacji Muzycznej)

Mam okazję bywać w tym mieście dość często - wizyty u rodzinki:))))

11 comments:

 1. Nagietku!
  Najpierw gratulacje z powodu tak długiego i pewnie zgodnego pożycia:) U nas to chyba będzie lat 19?
  Ja tez mam mały aparacik Sony Cybershot. Trzeci już z kolei. Chciałem kupić lustrzankę kiedyś, ale są za wielkie. Ciężko schować. I byłem w takich miejscach gdzie aparaty były niemile widziane. Mały aparat łatwo schować w kieszenie na przykład.
  Bardzo ten anioł monumentalny. I nocne fotki super!
  Ciekawe czy i kiedy śnieg spadnie. Nie tęsknię za nim.
  Jak zaglądam do Ciebie to myślę o Irlandii.
  Tak mi dobrze tam było!
  Pozdrawiam Ciebie
  Vojtek

  ReplyDelete
 2. A my narzekamy na monumentalny pomnik Chrystusa w Świebodzinie... Nie miałam pojęcia, że taka rzeźba istnieje. Faktycznie ludzie przy tym Aniele wyglądają jak mrówki:)
  Piękne zdjęcia:) Pozdrawiam serdecznie:)

  ReplyDelete
 3. Najpiekniejsze są wystwy, mogłabym na nie patrzeć i patrzeć! A o tej rzeźbie już słyszałam :) ale miło sobie ją przypomnieć :)

  ReplyDelete
 4. Witaj kochana :) Ten potężny Anioł, rzeczywiście robi wrażenie :) W obliczu tej olbrzymiej budowli człowiek pewnie czuje się jak malutka pchełka :) Myślałam, że ten kolos powstał jakieś kilkaset lat temu.... a tu zaskoczenie :)
  Cudne te zdjęcia oświetlonego miasta!!! W pięknym miejscu, mieszka Twoja rodzinka :)
  Ściskam i pozdrawiam, buziaki :)

  ReplyDelete
 5. Anioł debeściak. Człowiek przy nim malusi....
  Miasto mostów - pięknie to brzmi. Ciekawe, czy kiedyś uda mi się je zobaczyć. Państwem mostów jest z kolei Dania. Mnóstwo ich tam i pasjami lubię po nich jeździć.
  No a poza tym przyłączam się do Wojtkowych gratulacji. Skoro je składał, to pewnie wiedział dlaczego. :))
  Wszystkiego dobrego Nagietku :)))))))))))))))))

  ReplyDelete
 6. Moja droga, nie potrafię zamieścić komentarza na Twoim drugim blogu :( Ciągle pokazuje mi się jakiś błąd?!
  Skopiowałam go, więc tutaj od początku do końca, ok? :)

  Witaj kochana i dziękuję za adres nowego bloga :) Bardzo ładnie tu u Ciebie :) Moje szczere gratulacje, z okazji Rocznicy Ślubu :) Wybraliście sobie szczególną i wyjątkową datę na tak ważne wydarzenie :) Oj, szczęśliwy obrazek Waszej rodzinki widzę, kiedy czytam ten wpis :)
  Marzy mi się taka Służba Zdrowie jak w Szkocji. U nas jeszcze dużo czasu upłynie zanim coś się zmieni i chorzy będą mieli łatwiejszy dostęp do specjalistów! A o darmowych lekach, nawet nie śmiem marzyć :)
  Ściskam i pozdrawiam :)

  ReplyDelete
 7. Anioł faktycznie robi wrażenie.
  Mosty nocą przepiękne.
  Pozdrawiam bardzo cieplutko:))

  ReplyDelete
  Replies
  1. Oniemiałam wręcz na widok Anioła.Pozdrawiam

   Delete
  2. Oniemiałam wręcz na widok Anioła.Pozdrawiam

   Delete
 8. Wpadłam..:))) z rewizytą oraz po oglądać kolejne ciekawie miejsca... zdjęcia na blogu super. Jestem pełna podziwu.

  ReplyDelete