Sunday, 18 March 2012

Powody do świętowania:))

Dzień Św.Patryka to głównie święto Irlandii, ale obchodzone jest też w innych krajach:)
Św. Patryk urodził się około 390 n.e. w Brytanii za panowania rzymskiego. Jako młody chłopak został porwany i sprzedany do niewoli. Gdzie jak mówią legendy poprzez modlitwę zbliżył się do Boga. Po sześciu latach uciekł z niewoli do Gali i wstąpił tam do klasztoru. Po kilkunastu latach życia w zakonie wrócił do Irlandii jako misjonarz (rok 432). Spotkał się z Druidami w Tarze i zniósł ich pogańskie rytuały. Nawrócił wodzów i książęta chrzcząc ich i tysiące ich poddanych. Chrzest odbył się w świętych Studniach, które po dziś dzień tak są nazywane.
Druidzi byli jedną z najwyższych klas celtyckiej społeczności. Byli doradcami królów, czuwali nad sprawami religii, wróżyli, składali ofiary, byli kosmologami i kapłanami. Nawracając druidów i ówczesnych władców Irlandii na wiarę chrześcijańską Św. Patryk zmienił bieg historii tego kraju. 
Dzień Św. Patryka kojarzony jest z wszechobecną zielenią, koniczynkami oraz wróżkami Leprekonami, które chodzą po świecie pod postacią staruszka o niewielkim wzroście, w szewskim skórzanym fartuchu, z charakterystycznym kapeluszem na głowie, z dwiema magicznymi sakiewkami i młotkiem w ręku.
Legendy opowiadają o tym jak Św. Patryk nauczał pogan o Trójcy Świętej (Bogu Ojcu, Synu Bożym i Duchu Świętym) używając dla zobrazowania tej świętej postaci w trzech osobach, zwykłej trójlistnej koniczynki. Dziś na pamiątkę tamtych wydarzeń dzieci i dorośli 17 marca przyozdabiają się koniczynkami i ubierają się na zielono. Zieleń będąc zarówno symbolem wiosennej nadziei na odrodzenie się życia po zimowych chłodach, jak i kolorem koniczynki stała się symbolem Irlandii.

Dzisiaj 18 marca w Wielkiej Brytanii obchodzono Dzień Matki. Mamy obdarowywane są kwiatami. Wystawy sklepowe, reklamy przypominały o tym dniu już od kilku tygodni. Święto to jest ruchome – zawsze 3 tygodnie przed Wielkanocą.


Chociaż w Polsce Mamy obchodzą swoje święto 26 maja to już dzisiaj Mamy z Wielkiej Brytanii przesyłają uśmiech i życzą wszystkiego najlepszego:))))

6 comments:

 1. Hej Nagietku!
  Ja bym tym w wieżowcu też nich chciał mieszkać. Ale przebywać jakiś czas tak jak w hotelu to tak. Byłem w Hiltonie w Warszawie na 25 piętrze i przepiękny widok! Jedna ściana w pokoju cała szklana! Tylko trochę bałem się podejść do tej ściany:)
  Znam święto świętego Patryka. Jak wiesz byłem w Irlandii i bardzo miło wspominam i kraj i ludzi.
  Ale nie wiedziałem, że o tej porze jest Dzień Matki. To teraz wiem.
  Pozdrawiam z wiosennej Warszawy.
  Vojtek

  ReplyDelete
 2. Jestem zaskoczona Świętem Matki. Przyznaję, że nie wiedziałam. Jak to dobrze, że mam Twój blog i tyle wspaniałych rzeczy się dowiaduję...Skarbnico ciekawych informacji...
  Kiedyś oglądałam przepiękny film o świętym Patryku. Niestety nie pamiętam tytułu.
  Mam takie marzenie, aby być kiedyś na takich uroczystościach...to takie fascynujące.
  Pozdrawiam
  Sara-Maria

  ReplyDelete
 3. Dzięki za przybliżenie historii Święta św. Patryka:) Ignorantka ze mnie, nie wiedziałam...
  O tym, że Dzień Matki jest ruchomy, też nie wiedziałam:)
  Serdeczności:)))

  ReplyDelete
 4. Ja pamiętałam, że święto św.Patryka łączy się jakoś z koniczynką, tylko nie pamiętałam jak.
  Dzięki za przypomnienie !!!
  Pozdrawiam bardzo cieplutko:))

  ReplyDelete
 5. Bardzo interesujący wpis. Pozdrawiam

  ReplyDelete
 6. Dziękuję Nagietku. Wiem.
  Zajrzę za kilka dni, żeby poczytać dokładnie.

  ReplyDelete