Sunday, 4 March 2012

Zimowe ogrody.

Wiosna tuż tuż… Niedawno mieliśmy tutaj dni z temperaturą dochodzącą do +16 stopni. Niestety znowu zrobiło się zimno, pochmurno i nieprzyjemnie. Takie dni nie zachęcają do spacerów. Jest jednak  miejce w Granitowym Mieście gdzie można miło spędzić czas nawet, jeśli plucha za oknem. Niesamowite i największe na wyspach brytyjskich  Winter Gardens  (ogrody zimowe), które zostały otworzone w 1899 roku – zapraszają. Można tu podziwiać gatunki roślin z całego świata.  
Szklarnie znajdują się w Duthie Park - ufundowanym przez Lady Elizabeth Duthie of Ruthrieston w roku 1881.
Na terenie ogrodów zimowych znajduje się Tropikal House (tropikalny dom), w którym są okazy roślin z Południowej Ameryki takie jak orchidee, imbir, ananasy.
Kolejną ciekawostką jest Temperate House (umiarkowany dom),w którym znajdują się rośliny z Australii, Nowej Zelandii, Afryki Południowej, basenu morza Śródziemnego (są to eukaliptusy, callistemon ,leucadendron, akacje, phorium, strelitzia).

W The Arid House  znajduje się największa w Wielkiej Brytanii kolekcja kaktusów z całego świata, z rejonów takich jak Południowa, Północna i Centralna Ameryka, Afryka, Arabia oraz Madagaskar.
Japanese Garden (ogród japoński) został utworzony w 1987 roku, w czterdziestą rocznicę tragedii w Hiroszimie. Projektantem był Takashi Sawano, architekt krajobrazu. Jest to miejsce przepełnione spokojem i ciszą.
W 1995 po trwających pracach remontowych został otwarty Victorian corridor (korytarz Wiktoriański), znajduje się w nim kolekcja kwiatów w wiszących koszach i pięknych donicach, są to gatunki takie jak cyklameny, pelargonie, fuksje, storczyki. Na terenie ogrodów zimowych jest wiele stawów i sadzawek, w których żyją tropikalne ryby i żółwie.
Oprócz  ogrodów zimowych, na terenie Duthie Park znajduje się Rose Mountain (różana góra), która latem zachwyca tysiącami różnych róż - jest to wspaniały i oszałamiający widok. Natomiast wiosna urzeka ilością krokusów i żonkili.
Na rozległej trawiastej  polanie  parku znajduje się Wiktoriańska estrada, odbywa się tam wiele koncertów i imprez okolicznościowych. 

Strelitzia


Phormium

Imbir
Wejście do ogrodów jest bezpłatne:)

Kwitnące krokusy w parku Duthie
Więcej zdjęć: klik

12 comments:

 1. Oczopląsu można dostać:) Jak ja Tobie zazdroszczę, przepiękne miejsce, pewnie nie wyszłabym z tych ogrodów tak prędko. Na dodatek piszesz, że wstęp bezpłatny i fotografować można, ech rozmarzyłam się...
  Pozdrawiam Nagietku serdecznie:)

  ReplyDelete
 2. O jejku jakie cuda ..kaktusów nie cierpię ::) Ale inne kwiaty są jak miód na duszę ::)) Piękne ::)) pozdrawiam serdecznie

  ReplyDelete
 3. Oj...jak cudnie...barwy jak lata nie wiosny...:))) Lubię czas spędzony wśród cudów przyrody...a po zimie ...miód dla duszy...:))) Proszę o jeszcze... Pozdrawiam Jola

  ReplyDelete
 4. Wow, przepiekne te ogrody! Uwielbiam wiosnę bo wszystko wygląda tak jak u ciebie na zdjęciach! Cały dzień bym tam spedziła!!!

  ReplyDelete
 5. Brak słów żeby opisać urok tego miejsca.
  Mało coś Jolu kaktusów, które ja uwielbiam...:))))
  Ja też proszę o więcej...
  Pozdrawiam bardzo cieplutko:)))

  ReplyDelete
 6. Dawno tam nie byłam...Pozdrowienia Jolu:)
  Maria Szlosman

  ReplyDelete
 7. Nagietku !!!
  Przeżyłam szok w pozytywnym znaczeniu. Pokazujesz cudowności.
  Nie wiem co się dzieje ale nie mogę Cię umieścić w moich ulubionych. Tak bardzo chcę abyś u mnie zagościła na zawsze.
  Bardzo dziękuję, że odwiedziłaś mój blog. Jestem zaszczycona.
  Serdecznie pozdrawiam
  Sara-Maria
  Napotkane perełki

  ReplyDelete
 8. Cudowne miejsce :))) W zimie, pospacerować sobie, wśród wiosennych i egzotycznych kwiatów oraz roślin, to jak raj na ziemi :)
  Piękne zdjęcia :)
  Ściskam i pozdrawiam, buziaki :)

  ReplyDelete
 9. Piękne miejsce! Najbardziej spodobało mi się Phormium.
  Oj... oczy już tęsknią za kolorami wiosny...

  ReplyDelete
 10. Hej Nagietku!
  Ano kiedyś było inaczej niż teraz. Nie gorzej, nie lepiej ale inaczej:) I wato to pokazywać.
  Podobny tropikalny klimat panuje w ZOO warszawskim. Jest zbudowana taka ptaszarnia gdzie ptaki latają wolno i taki klimat lasów deszczowych. Można tam wejść.
  Bardzo to fajne:)
  A szczególnie zimą fajnie.
  U nas przedwiośnie..........Czuć to już.
  Pozdrawiam Vojtek

  ReplyDelete
 11. Nagietku to ja jeszcze. Violka Ci pewnie odpowie.
  Ja tylko napiszę, że w Polsce tez się robi próby z autami elektrycznymi. I to jest raczej przyszłość.
  Pozdrawiam Vojtek

  ReplyDelete