Friday, 14 September 2012

Powrotów ciąg dalszy...


         La Rochelle – niewielkie miasteczko nad Oceanem Atlantyckim, niezwykle urokliwe z przepięknym portem, piękną starówką, wąskimi uliczkami i …śladami Templariuszy.
Zakon Templariuszy posiadał potężną flotę, która stacjonowała  w porcie la Rochelle. Wszyscy, którzy przyczynili się do upadku Templariuszy i śmierci dostojników Zakonu liczyli po cichu na przejęcie ich legendarnych skarbów. Podobno wielki mistrz przywiózł z Ziemi Świętej dwadzieścia wozów wypełnionych kosztownościami i schował je w Wielkiej Wieży - skarbcu Zakonu w Paryżu. Jednak Filip Piękny plądrując paryskie Templum nie natrafił na ślad wielkiego skarbu. Dokąd Rycerze Świątyni wywieźli kosztowności? Czy ma to związek z flotą zakonną, która wypłynęła z portu La Rochelle na kilka zaledwie dni przed aresztowaniem? Nikt chyba nie odnalazł całego ukrytego skarbu Templariuszy. Mówi się o ucieczce niektórych braci zakonnych i wywozie cennego ładunku do Portugalii, Hiszpanii czy Szkocji. Ślady Templariuszy można do dziś oglądać w La Rochelle.


2 comments:

 1. Hej!
  No fajnie było. I masz rację, nie powinienem się za bardzo zastanawiać co i dlaczego, tylko przyjąć to do wiadomości. Otylia za tydzień ma podsumował ten pobyt swoimi oczami. I to już koniec z Amsterdamem:)

  Piękna opowieść o Templariuszach! Jak bym sobie książkę czytał przygodową. Fotki architektury super! Lepiej jest czasem pokazać szczegóły niż samą cała budowlę.
  Bo piękno często tkwi w szczegółach.
  Pozdrawiam serdecznie z Mazowsza
  Vojtek

  ReplyDelete
 2. Przypomniałaś mi Nagietku jak to niegdyś z wypiekami na twarzy zaczytywałam się w wiadomościach o templariuszach. A co do nieodkrytego skarbu,niewykluczone,że znajduje się gdzieś na dawnym terenie przynależnym do Zakonu Krzyżackiego.Pozdrawiam.

  ReplyDelete