Friday, 9 November 2012

spacer po.. wulkanie?


      Do Edynburga będę wracać:) Lubię to miasto. Otoczone wzgórzami, które kiedyś były wulkanami, ma szczególną atmosferę. Miasto z duszą – jak mawia mój znajomy:)
Edynburg z powodu swojej klasycznej architektury nazywany jest niekiedy“Atenami północy” lub też Rzymem, gdyż podobnie jak “wieczne miasto”, wybudowano go na siedmiu wzgórzach- Castle Hill, Calton Hill, Arthur’s Seat, Corstophine Hill,Craiglockhart Hill, Blackford Hill i Braid Hills. Całości dopełnia pasmo górskie Pentland Hills znajdujące się na południowym zachodzie miasta. O geologii może jednak innym razem:)

   Większość atrakcji skupiona jest w okolicach Royal Mile – liczącej półtora kilometra stromej ulicy prowadzącej od pałacu królewskiego Holyroodhouse do zamku wzniesionego na szczycie wygasłego wulkanu.
Niedostępne, usadowione w kraterze wygasłego wulkanu zamczysko oszałamia zimnym, nieprzyjaznym pięknem. Zwłaszcza w deszczowy dzień, jakich w Szkocji nie brakuje. Ja trafiłam na słoneczko:)
Po raz ostatni edynburski zamek oblegano w 1745r. – bez powodzenia. Wcześniej kilkakrotnie przechodził z rąk do rąk w kolejnych wojnach szkocko – angielskich. Ostatnie niewielkie przeróbki datowane są na początek XX wieku.


Widoki z zamkowego dziedzińca

I na koniec dzbanuszki ze sklepowej wystawy - spodobały mi się:))
Dodaj napis

15 comments:

 1. Witaj Jolu.
  Zachwycam się i chłonę Twoje zdjęcia.
  Jeżeli nic nie stanie na przeszkodzie naszego życia, to może zobaczę Edynburg...Niestety będzie to wycieczka zorganizowana z biurem podróży.
  Mnie tamte strony ze względu na pogodę niezbyt przyciągały, ale gdy teraz oglądam zdjęcia nie waham się.
  Serdecznie pozdrawiam

  ReplyDelete
 2. "Zimne, nieprzyjazne piękno". Dokładnie podobnie sobie pomyślałam patrząc na ten zamek. Sprawia wrażenie ponurego, ale pięknego. Identyczne wrażenie miałam widząc po raz pierwszy zamek - twierdzę Kromborg w Danii:)
  Piękne zdjęcia, jak zawsze zresztą. Dzbanuszki urocze, lubię takie "drobiazgi".
  Pozdrawiam serdecznie:)

  ReplyDelete
 3. Cudowne zdjęcia!
  Tajemniczy i potężny to zamek.
  Pozdrawiam bardzo cieplutko:)))

  ReplyDelete
 4. Wspaniałe zdjęcia! A sam edynburski zamek?... Taki typowo szkocki. Zimny. A to nie w nim przypadkiem kręcili niektóre sceny do Harry Potter`a?
  Pozdrawiam ciągle jeszcze złotojesiennie! Halszka

  ReplyDelete
 5. Znów miałam problem z opublikowaniem komentarza i jeden mi zjadło. Dlaczego jak duszę "Publish" przed wypełnieniem "Comment as:" każą mi sie zarejestrować, a jak już wypełnię co trzeba, to komputer "wie lepiej", że mam "nieprawidłowe" hasło, czyli wysyła mnie na drzewo, bo ja żadnego hasła nie znam (masz jakieś hasło? Moje blogowe nie pasuje) No, ale teraz wejdę przez URL (co by to nie znaczyło).
  Oczywiście Edynburg, to dla mnie miłe wspomnienia. I te skały w mieście i te liczne wzgórza są malownicze. A zamek na skale wygląda na większości zdjęć, jakby był na odludziu, a on w środku miasta. Tak samo zielone "Siodło Artura", enklawa przyrody , otoczona miastem. Wdrapaliśmy sie tam z A., żeby podziwiać miasto (i zamek) z góry:)
  Ściskam Cię.

  ReplyDelete
 6. Ależ To znakomite, te wszystkie Twoje robótki ręczne, piękne! Dobrze, że tu trafiłam z Lawendowego zakątka. Pozdrawiam!

  ReplyDelete
 7. Wstyd przyznać,jeszcze nie zwiedziłam Edynburga,tylko przelotem w podróży.Trochę mało czasu,trochę nie ma z kim:)
  Pozdrawiam Jolu serdecznie:)))

  ReplyDelete
 8. Ja jak wchodzę do Ciebie Jola to najpierw muszę powietrza nabrać ,bo mi brakuje ,jak patrzę na CUDA ŚWIATA........I podziwiam..a do tego zdziwienie moje wielkie ,bo jak można zapchać zamczyskiem krater hihihihih ..A jak kiedyś wywali??Te "pieruny" mogą obudzić się zawsze!!!!Szkoda by była wielka..Ale puki co jest pięknie i cieszy oko ::)) Pozdrawiam cieplutko...

  ReplyDelete
 9. ach ...zapomniałam te dzbanuszki i kubki biorę wszystkie!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  ReplyDelete
 10. Co tu dużo mówić Nagietku,Szkocja jet przepiękna. Co do kolorowych dzbanuszków,zaczęłam się zastanawiać czy czasem nie pochodzą z Azji,są tak łudząco podobne do tych sprzedawanych u nas przez Wietnamki.
  Pozdrawiam serdecznie.

  ReplyDelete
 11. Dobrze jest znów zobaczyć Edynburg choćby na zdjęciach, byłam tam dwa razy i bardzo miło wspominam. Może jeszcze kiedyś będzie dane mi tam pojechać. Zamek schodziłam wzdłuż i wszerz pięć lat temu, pamiętam jak w kaplicy zamkowej trafiłam na typowe szkockie wesele, panowie ubrani w kilty, a na dodatek towarzyszyli im muzycy grający na dudach szkockich. Wspominam wizytę w skarbcu oraz wystrzał z armaty o godz 13. Dzięki za fajną relację :)
  Pozdrawiam.

  ReplyDelete
 12. Wspaniałe zdjęcia, piękny widok na miasto z dziedzińca zamczyska... i cudne dzbanuszki. Uwielbiam ceramikę. :)

  ReplyDelete
 13. Cudowne zdjęcia!!! Jak wspaniale jest wrócić do tych wszystkich pięknych wspomnień :)
  Pozdrawiam Cieplutko :)

  ReplyDelete
 14. tak super tu jest superkama

  ReplyDelete
 15. Stare zamki mają swój niepowtarzalny urok, skrywają tajemnice :) Pozdrawiam nieśmiało.

  ReplyDelete